BMFA and GBR/CAA Trophies

The Taplin Cup   For Continual Competition for Aerobatic Manoeuvres -  Presented to the BMFA  (SMAE)  by Colonel H J Taplin

Presented by the BMFA for the winner of the 1st F3A GBR Team Selection event each year.  2013 - I understand J Nixon is still flying and well into his 90s and was at the Festival of Flight 2012, but unfortunately I did not get to meet him.

1948

D King

1971

A Doust

1993

Terry Westrop

2016

Matt Hoyland

The Taplin Trophy

1949

R H Ashdown

1972

?

1994

Terry Westrop

2017

 

1950

D J Allen

1973

?

1995

Brandon Ransley

2018

 

1951

S Sutherland

1974

?

1996

Brandon Ransley

2019

 

1952

S A Allen

1975

?

1997

Brandon Ransley

2020

 

1953

B C Cowell

1976

?

1998

Brandon Ransley

2021

 

1954

S A Allen

1977

Dave Hardaker

1999

Brandon Ransley

2022

 

1955

H Boys

1978

Ken Binks

2000

Keith Jackson

2023

 

1956

J Nixon

1979

Ken Binks

2001

Dave Matthias

2024

 

1957

?

1980

Ken Binks

2002

Brandon Ransley

2025

 

1958

W S Neild

1981

Ken Binks

2003

Brandon Ransley

2026

 

1959

G W R Atkinson

1982

Ken Binks

2004

Brandon Ransley

2027

 

1960

J Craige

1983

Ken Binks

2005

John Harrop

2028

 

1961

J Craige

1984

Kevin Caton

2006

Angus Balfour

2029

 

1962

T Clark

1985

Ken Binks

2007

Keith Jackson

2030

 

1963

B Danial

1986

Steve Burgess

2008

John Harrop

2031

 

1964

Stuart Foster

1987

Ken Binks

2009

Keith Jackson

2032

 

1965

Barry Purslow

1988

Ken Binks

2010

Richard Christopher

2033

 

1966

?

1989

Ken Binks

2011

Richard Christopher

2034

 

1967

D Brunt

1990

Ken Binks

2012

Matt Hoyland

2035

 

1968

Dennis Hammant

1991

Ken Binks

2013

Matt Hoyland

2036

 

1969

Dennis Hammant

1992

Ken Binks

2014

Matt Hoyland

2037

 

1970

A Doust

1993

Terry Westrop

2015

Matt Hoyland

2038

 

 

 

Keep Flying Trophy - in Memory of Bill Harrop.

Presented by the BMFA to the winner of the 2nd F3A GBR Team Selection event each year.

2002

Brandon  Ransley

2021

 

The Bill Harrop Trophy

2003

Keith Jackson

2022

 

2004

Brandon Ransley

2023

 

2005

Angus Balfour

2024

 

2006

?

2025

 

2007

Keith Jackson

2026

 

2008

John Harrop

2027

 

2009

Keith Jackson

2028

 

2010

Richard Christopher

2029

 

2011

Richard Christopher

2030

 

2012

Matt Hoyland

2031

 

2013

Matt Hoyland

2032

 

2014

Matt Hoyland

2033

 

2015

Keith Jackson

2034

 

2016

Matt Hoyland

2035

 

2017

 

2036

 

2018

 

2037

 

2019

 

2038

 

2020

 

2039

 

2021

 

2040

 

 

 

AEROMODELLER International Radio Control Trophy - Presented by the BMFA to the winner of the 4th Team Selection Event each year.

 AEROMODELLER International Radio Control Trophy
  1951   W H C Taylor  1981   ? 2011   Richard Christopher

 

 

 

 

 

  1952   S A Allen  1982   Ken Binks 2012   Kevin Caton
  1953   E C Sills  1983   Greame Briggs 2013   Matt Hoyland
  1954   S A Allen  1984   Ken Binks 2014   Matt Hoyland
  1955   O E Hemsley  1985   Terry Westropp 2015   Matt Hoyland
  1956   J Fox  1986   Ken Binks

2016

  Matt Hoyland
  1957   George Honest-Redlich  1987   Ken Binks    
  1958   W S Neild  1988   Ken Binks    
  1959   Chris H Olsen  1989   Andy Nicholls    
  1960   Chris H Olsen  1990   Terry Westropp    
  1961   Frank S Van den Bergh  1991   Andy Nicholls    
  1962   Frank S Van den Bergh  1992   Terry Westrop    
  1963   Stuart Foster  1993   Terry Westrop    
  1964   Chris H Olsen  1994   Terry Westrop    
  1965   P Rodgers  1995   Dave Smith    
  1966   Ed Johnson  1996   Kevin Caton    
  1967   Dennis Hammant  1997   Richard Howarth    
  1968   Doug Spreng  1998   Brandon Ransley    
  1969   Dennis Hammant  1999   ?    
  1970   Mike Birch  2000   Richard Howarth    
  1971   Dennis Hammant  2001   Brandon Ransley    
  1972   Mike Birch  2002   Keith Jackson    
  1973   Mike Birch  2003   Brandon Ransley    
  1974   Mike Birch  2004   Brandon Ransley    
  1975   ?  2005   Kevin Caton    
  1976   ?  2006   Angus Balfour    
  1977   Ken Binks  2007   John Harrop    
  1978   Dave Hardaker  2008   John Harrop    
  1979   Mark Redsell  2009   Richard Christopher    
  1980   Ken Binks  2010   Keith Jackson    

 

Society of Model Aeronautical Engineers The Sid Allen Memorial Trophy

Presented by the BMFA to the winner of the F3A GBR Team Selection events each year, taking raw scores from all qualifying competitions.

1957

J Nixon

1980

Ken Binks

2003

Brandon Ransley

The Sid Allen Memorial Trophy

1958

G W Parkinson

1981

Ken Binks

2004

Brandon Ransley

1959

Chris H Olsen

1982

Ken Binks

2005

John Harrop

1960

Chris H Olsen

1983

Ken Binks

2006

Angus Balfour

1961

S van den Bergh - SB (F Frank)

1984

Ken Binks

2007

John Harrop

1962

S van den Bergh - SB (F Frank)

1985

Ken Binks

2008

John Harrop

1963

Stuart L Foster

1986

Terry Westrop

2009

John Harrop

1964

Stuart L Foster

1987

Ken Binks

2010

Richard Christopher

1965

?

1988

Ken Binks

2011

Richard Christopher

1966

B Bert

1989

Andy Nicholls

2012

Matt Hoyland

1967

Chris H Olsen

1990

Ken Binks

2013

Matt Hoyland

1968

?

1991

Ken Binks

2014

Matt Hoyland

1969

Mike Birch

1992

Terry Westrop

2015

Matt Hoyland

1970

Dennis Hammant

1993

Terry Westrop

2016

Matt Hoyland

1971

Mike Birch

1994

Terry Westrop

2017

 

1972

Mike Birch

1995

Dave Smith

2018

 

1973

Mike Birch

1996

Kevin Caton

2019

 

1974

Mike Birch

1997

John Harrop

2020

 

1975

Mike Bone

1998

Brandon Ransley

2021

 

1976

Terry Cooper

1999

Kevin Caton

2022

 

1977

Dave Hardaker

2000

Kevin Caton

2023

 

1978

Martin MacIntosh

2001

Dave Matthias

2024

 

1979

Ken Binks

2002

Brandon Ransley

2025

 

 

BMFA British National Championships. 

Presented to the winner of the Clubman schedule

               
               
               
               
               
               
        2009  Adam Lomax    
               
               
        2014  Gordon Smith    
        2015  Graeme Jones    
       

2016

 Alex Moseley-Ames    
               
               
               
               
               
               
               

 

BMFA British National Championships.  The Yvonne Weller Trophy. (Presented to the GBR/CAA by Clive Weller in memory of his wife who were both stalwart members of the Association in 1970s/80/90s)

Presented to the winner of the Intermediate Schedule (originally the Standard Schedule).

 1997  John Potter  2007  James Stephens  2017    
 1998  Jason Thomas  2008  Mark Pearce  2018  
 1999  Jonathan McAulay  2009  Bob Rowland  2019  
 2000  Simon Johnson  2010  Adam Lomax  2020  
 2001  Matthew Hoyland  2011  Not presented  2021  
 2002  Andrew Waterhouse  2012  Eugene Anker  2022  
 2003  Neil Scratchley  2013  George Pickens  2023  
 2004  Chris Andrews  2014  John Mattingley  2024  
 2005  Graham Martin  2015  Ian Mould  2025  
 2006  Robbie Meeke  2016  Not Flown  2026  

 

BMFA National Championships  Presented to the winner of the Advanced Schedule  (This trophy is missing)
               
            2009  Mark Pearce
            2010  Adrian Mansell
            2011  Adam Lomax
            2012  Not flown
            2013  ?
               Advanced discontinued 2014
    1997 Sam Wragg        
               

 

BMFA National Championships  Presented to the winner of the Masters Schedule
1985   1994   2003   2012  Gerhard Fehringer
1986   1995   2004   2013  Bob Rowland
1987   1996   2005  Garry Peacock 2014  Jason Woods
1988   1997   2006   2015  Lee Backrath
1989   1998   2007  Tom Bootiman  2016  Ian Mould
1990   1999   2008      
1991   2000   2009  Garry Armstrong    
1992   2001   2010  David Drummond    
1993   2002   2011      

 

BMFA National Championships  Presented to the winner of the FAI Preliminary Schedule
            2012  Dave Matthias
            2013  Leslaw Przytocki
            2014  Leslaw Przytocki
            2015  Peter Scoles
            2016  Leslaw Przytocki
               
        2009  D van der  Tooran    
        2010  Adrian Mansell    
        2011      

 

 BMFA British National Championships Champion - Winner flying the FAI Preliminary and Finals schedules
1948  P C Doughty 1982  K Binks 2016

  Matt Hoyland

               The Society of Model Aeronautical Engineers

                                 Radio Control Trophy

This Trophy was jointly presented to the BMFA by:

Henry J Nicholls Ltd, 308 Holloway Road, London, (one of the most well known model shops of the middle 1900s) There is still a model shop on the premises today (2014) operating as '308Hobbies'.

                                                and

A C Cossor Ltd. the British television and radio manufacturer along with many other well known names in the electronic industries of the day. Cossor was taken over by Phillips in the late 50s and in 1961 was acquired by Raytheon

 

1949  E H Kendrick 1983  K Binks 2017  
1950  P C Doughty 1984  K Binks 2018  
1951  S A Allen 1985  K Binks 2019  
1952  C Sallis 1986  K Binks 2020  
1953  S Sutherland 1987  T Westrop    
1954  G Honest Redlich 1988  K Binks    
1955  A McDonald 1989  P Mitchell
1956  J Nixon 1990  K Binks    
1957  J Nixon 1991  K Binks    
1958  C H Olsen 1992  T Westrop    
1959  S E Uwins 1993  T Westrop    
1960  F van den Bergh 1994  T Westrop    
1961  F van den Bergh 1995  R Hirst    
1962  C H Olsen 1996  K Caton    
1963  F van den Bergh 1997  D van der Tooran    
1964  F van den Bergh 1998  K Caton    
1965  S Foster 1999  D Foster    
1966  P Waters 2000  D Matthias    
1967  C H Olsen 2001  R Howarth    
1968  M Birch 2002  B Ransley    
1969  M Birch 2003  B Ransley    
1970  D Hammant 2004  K Jackson    
1971  M Birch 2005  K Jackson    
1972  D Hardaker 2006  B Ransley    
1973  M Birch 2007  R Christopher    
1974  M Birch 2008  K Jackson    
1975  K Maundrell 2009  K Jackson    
1976  T Cooper 2010  B Ransley    
1977  D Hardaker 2011  R Christopher    
1978  D Hardaker 2012  K Jackson    
1979  M Redsell 2013  K Jackson    
1980  M Redsell 2014

 Matt Hoyland

   

1981

 K Binks 2015  Matt Hoyland    

 

GBR/CAA  SMAE Trophy donated by R J Hall.                                                                                                                                    Presented to top junior pilot.
 1980  Kevin Caton  1990  Simon White  2000  Not presented  2010  Adam Lomax
 1981  S Hulme  1991  Not presented  2001  Not presented  2011  Adam Lomax
 1982  S Hulme  1992  Not presented  2002  Alistair Michie  2012  Not presented
 1983  Chris Hewitt  1993  Matthew Takhar  2003  Alistair Michie  2013  Not presented
 1984  Not presented  1994  Not presented  2004  Alister Michie  2014  Not presented
 1985  Simon Howarth  1995  Not presented  2005  Not presented  2015  Not presented
 1986  Not presented  1996  Not presented  2006  Not presented  2016  Alex Moseley - Ames
 1987  Dave Nicholls  1997  Not presented  2007  Not presented    
 1988  Dave Nicholls  1998  Not presented  2008  Not presented    
 1989  A Crosby  1999  Not presented  2009  Not presented    

 

GBR/CAA Championships.  Presented to the winner of the Clubman Schedule

2003

 Tom Bootyman 2012  Danny Ainsthorpe        

2004

 Tom Bootyman 2013  Not contested        
2005  Not contested 2014  No Championships        
2006  Not contested 2015  Not contested        
2007  Not contested 2016  Alex Moseley-Ames        
2008  Not contested            
2009  Not contested            
2010  Not contested            
2011  Not contested            

 

GBR/CAA Championships.  Presented to the winner flying the Intermediate Schedule
    2011  Charles Smithyman        
    2012  Jason Woods        
    2013  Not contested        
2005  Darren Mee 2014  No Championships        
2006   2015  Ian Mould        
2007   2016  Not Contested        
2008              
2009  Mark Pearce            
2010  Adam Lomax            

 

GBR/CAA Championships.  Presented to the winner flying the Advanced Schedule
 2004  James O'Neill 2013          
 2005  Chris Andrews 2014  No Championships        
 2006  Robbie Meek 2015 Advanced Schedule no longer flown        
2007  Mel Garlick            
2008  Lee Wilson            
2009  Steve Dunning            
2010  Adrian Mansell            
2011  Adam Lomax            
2012  Not presented            

 

GBR/CAA Championships.  Presented to the winner flying the Masters Schedule
    2011  Gerhard Fehringer        
    2012  Gerhard Fehringer        
    2013  Bob Rowland        
2005  James O'Neill 2014  No Championships        
2006   2015  Not contested        
2007   2016  Ian Mould        
2008  Ashley Hoyland            
2009  Alan Connelly            
2010  Mark Pearce            

 

GBR/CAA Championships.  Presented to the winner flying the FAI Preliminary Schedule  
    2011  Peter Scoles        
    2012  Garry Peacock        
    2013  Peter Scoles        
2005  John Harrop 2014  No Championships        
2006  Richard Christopher 2015  Leslaw Przytocki        
2007  Richard Christopher 2016  Chris Halgreen        
2008  Keith Jackson            
2009  Richard Christopher            
2010  Peter Scoles            

 

GBR/CAA Championships.  Winner flying the FAI P, F and Unknown Schedules - (format introduced 2010)                                                     Mike Birch Trophy
1980  Ken Binks 1993  Jon Tapin 2006  John Harrop    
1981  Peter Watson 1994  Not presented 2007  John Harrop    
1982  Ken Binks 1995  Jon Tapin 2008  Richard Christopher    
1983  Kevin Caton 1996  Darryl Foster 2009  Richard Christopher    
1984  Kevin Caton 1997  Keith Jackson 2010  Matt Hoyland    
1985  Ken Binks 1998  Not presented 2011  Richard Christopher    
1986  Not presented 1999  Brandon Ransley 2012  Kevin Caton    
1987  Ken Binks 2000  Keith Jackson 2013  Matt Hoyland    
1988  Ken Binks 2001  Not presented 2014  No Championships    
1989  Andy Nicolls 2002  Brandon Ransley 2015  Matt Hoyland    
1990  Ken Binks 2003  Brandon Ransley 2016  Matt Hoyland    
1991  Jon Tappin 2004  Kevin Caton        
1992  Kevin Caton 2005  John Harrop        

 

GBR/CAA F3A Domestic league Clubman                                                                                                                                                              RCM&E Bowl  
2002  Chris Bond 2012  Jason Woods        
2003  Tom Bootyman 2013  Lee Backrath        
2004  Ryan Prime 2014  Mark Allen        
2005  David Drummond 2015  Dave Tofton        
2006  Not Flown 2016  Alex Moseley-Ames        
2007  Bob Rowland            
2008  Gavin Garlick            
2009  Richard Smith            
2010  Nigel Smith            
2011  Oliver Giles            

 

GBR/CAA F3A Domestic league Intermediate                                                                                                                                                      GBR/CAA Cup
2002  Barry Macleod 2013  George Pickens        
2003  Neil Scratchley

2014

 Lee Backrath        
2004  Andrew Meek 2015  Mark Allen        
2005  Ryan Prime

2016

 Dave Tofton        
2006  Robbie Meek            
2007  Chris Bond            
2008  Mark Pearce            
2009  Bob Rowland            
2010  Adam Lomax            
2011  Charles Smithyman            
2012  Steve Edwards            

 

 

 

GBR/CAA F3A Domestic League Advanced    Discontinued in 2015  
2002  Brian Hoare 2009  Mark Pearce        
2003  Andrew Waterhouse 2010  Adrian Mansell        
2004  Garry Peacock 2011  Adam Lomax        
2005  Chris Andrews 2012  Mike Watts        
2006  Mike Williams 2013  Jason Woods        
2007  Peter Scoles

2014

 Not Flown        
2008  Dave Matthias 2015  Advanced schedule no longer flown        

 

GBR/CAA F3A Domestic League Masters                                                                                                                                                                       Optifuel Cup
2002  Not Flown 2013  David Kirk
2003  Matt Hoyland

2014

 Nigel Armstrong
2004  Andrew Waterhouse 2015  Lee Backrath        
2005  James O'Neill

2016

 Ian Mould
2006  Stuart Mellor            
2007  Tom Bootyman
2008  Peter Scoles            
2009  Alan Connelly            
2010  Mark Pearce            
2011  Gerhard Fehringer            
2012  Gerhard Fehringer            

 

GBR/CAA F3A Domestic league FAI Preliminary Schedule                                                                                                                  Optipower Cup
 2002  Keith Jackson  2013  Matt Hoyland        
 2003  Keith Jackson  2014  Matt Hoyland        
 2004  Sam Wragg  2015  Matt Hoyland        
 2005  Barry McCloud

 2016

 Matt Hoyland        
 2006  Keith Jackson            
 2007  Keith Jackson            
 2008  Keith Jackson            
 2009  Matt Hoyland            
 2010  Keith Jackson            
 2011  Matt Hoyland            
 2012  Adrian Mansell            

 

GBR/CAA FAI P and F (Team Selection) League  
    2009  John Harrop 2016

  Matt Hoyland

   
    2010  Keith Jackson        
    2011  Richard Christopher        
    2012  Matt Hoyland        
2006  Angus Balfour 2013  Matt Hoyland        
2007   2014

 Matt Hoyland

       
2008  John Harrop  2015  Matt Hoyland        

 

GBR/CAA F3P League - Indoor Aerobatics 'C' Schedule The Optipower Trophy

2011/2012  Paul Wilcockson            
2012/2013  Josh James            
2013/2014  Mark Wilcockson            
2014/2015  John Gaynor            
2015/2016  Luke Oliver            
               
               

 

GBR/CAA F3P League - Indoor Aerobatics 'B' Schedule The Electric Wingman Trophy

2011/2012  Garry Holland            
2012/2013  Paul Wilcockson            
2012/2014  Ray Watts            
2014/2015  Liam Clayton            
2015/2016  Mark Taylor            
               
               

 

GBR/CAA F3P League - Indoor Aerobatics 'A' Schedule The Optipower Trophy

2011/2012  Connor Stephenson            
2012/2013  Connor Stephenson            
2013/2014  Conner Stephenson            
2014/2015  Conner Stephenson            
2015/2016   Steve Schafer            
               
               

 

 

Other trophies

Festival of Flight and Proturf  2006 to 2009 and F3A and F3P League trophy boxes 2016.